Jakiś czas temu rozpoczęliśmy poszukiwania osób do naszego nowego cyklu „Kreatywni Made in Lodzkie”. Zgłosiło się mnóstwo osób, także w kolejnych tygodniach przybliżymy Wam ich sylwetki.

_WAY3811

Dziś chcieliśmy Wam przedstawić osobę, która o detalach naszego Miasta wie wszystko. Maria Nowakowska, która otrzymała w 2016 roku stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi. Premiera przewodnika o Łódzkich Detalach odbyła się listopadzie ubiegłego roku podczas Salonu Ciekawej Książki. Łódzki detal to nie tylko przewodnik to pamiątki, biżuteria i wycieczki szlakiem łódzkich ornamentów architektonicznych.

14993544_1671060079852356_7134305940223886234_n

Z Marią mieliśmy okazje się spotkać w Krancoofce na Więckowskiego i porozmawiać z nią nt. jej pasji, którą zaraziła Łodzian w tym nas 😉

-Od kiedy zainteresowałaś się detalami?

MN- To wszystko zaczęło się w 2014 r. Szłam na spotkanie Współdzielni Staropoleskiej – grupy aktywistów z różnych stron, którzy postanowili „rozruszać” Stare Polesie w Łodzi. Spotkania odbywały się w nieistniejącej już kawiarni „Kogle-mogle” na Legionów. Gdy przechodziłam niedaleko Teatru Powszechnego dostrzegłam detal widoczny na fasadzie jednej z mijanych kamienic. Pomyślałam – „Czemu ktoś nie zajmie się promocją tej okolicy przez detal? Jest ładny, swojski niepolityczny, dostępny za darmo…”. A potem przyszła refleksja – a dlaczego właściwie ja nie miałabym się tym zająć? Nie miałam żadnego wykształcenia w tym kierunku, zaczęłam więc od najprostszej rzeczy – wzięłam aparat i zaczęłam robić zdjęcia detalom. Na początku wybranym, potem z mapą w ręce, budynek po budynku. Powstał fanpage Detale architektoniczne Starego Polesia. Potem – gdy Stare Polesie miałam już „całe” na dysku – powstał drugi: Detale architektoniczne łódzkiego Śródmieścia. Za nim zaraz pojawił się po prostu Łódzki detal, który zbierał to wszystko, co zaczęło dziać się wokół detali – questing i foldery (we wsparciu Społecznie Zaangażowanych), wycieczki, warsztaty, detalowe pamiątki. Gdy pojawił się przewodnik to właśnie ten ostatni fanpage stał się głównym kanałem jego promocji.

-Ile czasu zajęło Ci zrobienie zdjęć do publikacji?

MN – Do samej książki wszedł ułamek zrobionych przeze mnie zdjęć – około 250 z kilkunastu tysięcy. Zdjęcia wykonywałam między 2014 a 2016 r. – mam sfotografowaną większość łódzkich detali, Polesie i Śródmieście co do ulicy.

13620782_1624106091214422_329897540578856947_n

-Pokazałaś wielu mieszkańcom miasta że warto patrzeć nie tyko przed siebie, ale spojrzeć w górę czy pod nogi. Czy spodziewałaś się, aż tak wielkiego odzewu w postaci uczestnictwa w spotkaniach i spacerach?

MN – Nie, ale jest to bardzo przyjemne i chciałabym bardzo podziękować za zainteresowanie detalem. To jedna z najpiękniejszych chwil, gdy uczestnicy – często wiele lat starsi ode mnie – mówią „Wie Pani, nigdy wcześniej tego nie zauważyłem, a tak długo tu mieszkam”. Mówiąc szczerze, Łódzki detal nie jest tylko o architekturze; jego celem jest nauczenie ludzi uważności i schodzenia z utartych ścieżek, z pewnych przyzwyczajeń. Jak zwolnimy tempo i rozejrzymy się wokoło – to mogą wydarzyć się cuda. Nie tylko na fasadach detale w dużej mierze zobaczyć każdy jeśli tylko wie się gdzie ich szukać.

-Czy uważasz ze siłą publikacji i strony jest dostępność tych miejsc?

MN -To na pewno jest bardzo istotne dla kształtu projektu. Architektura to jednocześnie nasze naturalne środowisko, tak jak las dla zwierząt, ale przecież istota tego otoczenia jest zupełnie inna – budynki są dziełem ludzkich rąk, wynikiem starcia rozmaitych idei, potrzeby wyrażenia swojej lub ponadjednostkowej tożsamości. Tak samo jak w lesie ciekawiej przebywa się wiedząc jaką korę ma platan, a jakie liście kasztan i kiedy szarżuje na nas dzik, tak samo kontakt z miastem będzie dużo bogatszy, jeżeli dostrzeżemy i zrozumiemy jak to jest zrobione, jak działa, z czego powstało.

16178867_1700387586919605_5159747445840195756_o

-Jaki był nakład publikacji i czy planujesz dodruk?

MN – Pierwszy nakład do 4000 sztuk. Od premiery minęło 9 miesięcy – na dodruk trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać, ale na razie książka cieszy się sporym powodzeniem.

-Jakie są Twoje dalsze plany?

MN – O, ja jestem jednym wielkim detal-planem! Na początku najważniejsze – #detalfest, czyli pierwszy ogólnopolski festiwal detalu architektonicznego, który odbędzie się w Łodzi w dniach 5-8.X. Złożą się na niego trzy bloki archi-atrakcji: po pierwsze praktyczne, czyli rozmaite warsztaty – sztukatorski, kaligraficzny, ceramiczny, frotażu – tak, by można było „poczuć” detal własnymi rękami. Drugi element to spotkania z detalistami z całej Polski.

Przyjedzie do nas Gdynia, Szczecin, Poznań, Toruń, Włocławek, Warszawa, Radom – a lista ciągle nie jest zamknięta! Ostatnia składowa #detalfestu to atrakcje „ludyczne” – premiera piwa detalowego, które powstaje w kooperacji z Piwoteką Narodową, questing szlakiem detali Piotrkowskiej, wystawa Martyny Winnickiej o nietypowych detalach podwórek i jeszcze jedna atrakcja na otwarcie #detalfestu, której na razie nie zdradzę. W produkcji jest też detalowa gra, która umożliwi poznanie świata detalu na podstawie łódzkich kamienic. Mam nadzieję zdążyć z nią na święta. Warto też śledzić ofertę Bałuckiego Ośrodka Kultury „Na Żubardzkiej”, bo nawiązaliśmy współpracę przy projekcie „A/Ż – architektura na Żubardzkiej”. Od sierpnia do listopada wydarzy się bardzo wiele – będą warsztaty, wykłady, spotkania z lokalnymi specjalistami, spacery. Po więcej zapraszam na facebooka Łódzkiego detalu (www.fb.com/lodzkidetal).

20157117_1786618304963199_288472135350214945_o

Założycielka firmy podkreśla, że zdecydowała się na promowanie łódzkich detali, bo to detal przykuwa uwagę. Plany ma odważne i dalekosiężne. – Moim celem jest utworzenie z Łódzkiego Detalu jednej z wiodących marek pamiątkarskich w Łodzi i rozszerzenie działalności firmy na inne miasta i samorządy (minimum 1 rocznie) – zakłada Maria Nowakowska. Marzy jej się, by w przyszłości jej firma stała się rozpoznawalną w Europie marką związaną z branżą pamiątkarską i turystyczną, opartą w całości na idei wykorzystania detalu architektonicznego jako nośnika znaczeń i wartości.

Łódzkie detal do kupienia na www.fb.com/lodzkidetal a inne detalowe pamiątki w Lodz GIFT Shop www.lodzgiftshop.pl