Dzisiejszym wpisem otwieram krótką serię artykułów o pałacach, które zagrały w kultowym filmie „Ziemia Obiecana” Andrzeja Wajdy.

Tak w ogóle to zarówno na Made In Łódzkie jak i na Urban Explorers Łódź i Redman Foto i blogu UE http://urbexlodz.blogspot.com/ będzie mocno fabrycznie w najbliższych dwóch tygodniach więc zapraszam do obserwowania.

Cykl otwiera Pałac Scheiblera.

Karol Scheibler znalazł się w Łodzi w rezultacie Wiosny Ludów w Wiedniu w roku 1848 i rodzice wysłali go do Łodzi. Rozpoczął pracę w fabryce ozorkowskiego potentata Fryderka Schlossera, który był jego wujem. Po jego śmierci objął pieczę nad fabryką wraz z kuzynami. Punkt zwrotny w jego fabrykanckiej karierze przypada na rok 1854 kiedy poznał siostrzenicę wuja Fryderyka Anna Werner, której posag otworzył mu drogę do własnej kariery. Korzystając z własnych oszczędności i posag małżonki wydzierzawił parcelę przy Wodnym Rynku. Początkowo w miejscu obecnego pałacu stanął parterowy dom na wzór domów tkaczy. W latach 60 XIX dzięki wcześniejszemu zmagazynowaniu bawełny wzbogacił się dosyć mocno (pamiętacie scenę w filmie gdy Borowiecki dostaje cynk, że bawełna zdrożeje ? 🙂 i rozbudował dom, który najpierw stał się neorenesansową willą, później w latach 80 XIX neorenesansowym pałacem.

IMG_7803-HDR

W odróżnieniu do Poznańskiego (który na pytanie architekta w jakim stylu ma być jego pałac odpowiedział, że każdym bo go stać) pałac Schieblera nie wygląda z zewnątrz tak efektownie. Ale eklektyczne wnętrza to już przepych i bogactwo pełną gębą.

Gabinet, sala lustrzana, palarnia w stylu mauretańskim to już raj dla oczu.

IMG_7696-HDR DSC_0303_4_5_tonemapped IMG_7843_4_5_6_7_8_tonemapped IMG_7933-HDR

Wracając do filmu na pewno jak oglądaliście to poznacie te wnętrza.

ziemia-o-1jpg-e1463776684436 bozena_dykiel_ziemia_obiecana 37 36Źródło: Filmowa Łódź

Do której sali byśmy nie weszli to widać, że właściciel nie oszczędzał. Wyposażenie pałacu sprowadzono m.in z Berlina, Drezna czy Paryża. W gabinecie znajdziemy jedyną mozaikę weneckiego sztukatora Antoniego Salviati`ego z 1886 roku. IMG_7698-HDR

Na mnie duże wrażenie wywarł pokój gdzie panowie dżentelmeni rozmawiali o biznesach przy markowych cygarach..

IMG_7758-HDR IMG_7761-HDR

…i sala z cudownym malowidłem na ścianie i bajecznym piecem kaflowym.IMG_7791-HDR

IMG_7797-HDR

Scheiblerowie mieszkali w pałacu do 1932 roku, tj. do czasu przejęcia go przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach postępowania sanacyjnego Firmy, która w tym czasie znalazła się na skraju bankructwa. Od stycznia 1933 do września 1939 mieszkał w nim gen. Feliks Maciszewski, prezes Zarządu i dyrektor zarządzający Zjednoczonych Zakładów Przemysłowych Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana w Łodzi, z ramienia największego wierzyciela – BGK.

W czasie wojny przewinęło się w pałacu paru lokatorów związanych z fabryką, ale głównym był Wermacht.

IMG_7746-HDR IMG_7726

Po wojnie i nacjonalizacji fabryk i przylegających willi budynek pełnił funkcje Rektoratu PŁ, a później mieściła się tam Państwowa Szkoła Muzyczna.

Od 1986 mieści się tu Muzeum Kinematografii, które posiada jedno z czterech ocalałych XIX wiecznych kinematografów.

IMG_7942-HDR

W pomieszczeniach parterowych, których wnętrza nie ocalały w oryginalnym stanie z wyjątkiem sztukaterii na suficie można zwiedzać wystały stałe o historii kina.

IMG_7693 IMG_7681

Jeżeli zdjęcia powyżej nie zachęciły Was do odwiedzenia tego miejsca to się poddaje.

Miłego Dnia 😉