Jesienią tego roku zapraszamy gimnazjalistów, licealistów i studentów na warsztaty filmowe „Historie przyszłości – reinterpretacje polskiego kina”.

Wspólnie z pracownikami Narodowego Centrum Kultury Filmowej będziemy oglądać, dekodować, rozkładać i składać na nowo polskie filmy, a przede wszystkim kręcić je prawdziwym, profesjonalnym sprzętem pod czujnym okiem zawodowców: reżysera, instruktora aktorstwa, operatora, dźwiękowców, oświetleniowców i scenografów. Przed nami ponad 30 godzin filmowej przygody!

nkcf obraz

 

 

 

 

 

  • To doskonała okazja, aby zapoznać młodszych widzów z wybitnymi dziełami rodzimej kinematografii, ale także wyposażyć ich w narzędzia krytyczne, pozwolić zrozumieć konstrukcję filmu. – mówi Michał Pabiś-Orzeszyna z NCKFDo tego nasi goście poznają film „od kuchni”, nakręcą dodatkową scenę, której nie ma w pierwotnej wersji dzieła. Wszystko pod fachową opieką nie tylko pracowników NCKF, ale także profesjonalnych scenarzystów, reżysera,  animatora…

Program warsztatów:

W kinie

Kino Szkoły Filmowej
ul. Targowa 61/63
I piętro, budynek A

Pięć filmów, pięć poprzedzających je wykładów. Oglądamy filmy, które potem rozłożymy na czynniki pierwsze i złożymy ponownie, tylko… inaczej!

Wykłady poprowadzi zespół NCKF – Michał Pabiś-Orzeszyna, Vojislav Radojičić i Marta Ślazińska.

15 IX 2017
18:00 – “Faraon”, reż. Jerzy Kawalerowicz, 1965 r.

16 IX 2017

13:00 – “Kingsajz”, reż. Juliusz Machulski, 1987 r.
18:00 – “Matka Joanna od aniołów”, reż. Jerzy Kawalerowicz, 1961 r.

17 IX 2017

13:00 – “Poszukiwany, poszukiwana”, reż. Stanisław Bareja, 1973 r.
18:00 – “Wielku Szu”, reż. Sylwester Chęciński, 1982 r.

Warsztaty

Narodowe Centrum Kultury Filmowej
„EC1 Łódź — Miasto Kultury” w Łodzi
ul. Targowa 1/3

Analiza filmu (22-24 września 2017)

Dzielimy się na grupy. Każda analizuje jeden z obejrzanych filmów. „Łamiemy kod”, odkrywamy zasady budowy scenariusza, konstrukcję świata przedstawionego i zabiegi estetyczne. Wymyślamy dodatkową scenę, której w oryginalnej wersji nie było.

Pomogą nam: Gosia Stasiak współpracująca z Warszawską Szkołą Filmową i „FilmPRO” i Adam Kruk, krytyk filmowy, laureat konkursu im. Krzysztofa Mętraka.

Scenariusz (29 września – 1 października)

Przygotowujemy się do realizacji wymyślonej sceny. Przekładamy pomysły na scenariusz, opracowujemy dialogi, zastanawiamy się nad aranżacją.

Pomogą nam: Agnieszka Kruk – script coach , Darek Foks – scenarzysta