Posted on Dodaj komentarz

Zgraj się z nauką: nowe przestrzenie w Centrum Nauki EC1

W 2019 rok wkraczamy z nową energią i angażującymi naszych klientów nowymi formami działania – mówi Michał Buława kierujący CNiT EC1. – Izba druida, pracownia alchemika oraz cały program warsztatów i mini-pokazów, wzbogacąją naszą stałą.

Nowe stanowiska i eksponaty – jeszcze więcej zabawy z nauką!

Nowa część naszej ekspozycji, którą w weekend 2-3 lutego oddajemy naszym gościom, składa się z czterech stref. W pierwszej z nich zapraszamy do izby druida i pracowni alchemika. W kolejnej strefie poznajemy proste maszyny mechaniczne – od dźwigni i równi pochyłych przez układ bloczków linowych i przekładnie, aż po pełnowymiarową drezynę ręczną. Tu bez energii i zaangażowania naszych gości absolutnie się nie obejdzie! W części związanej z akustyką Zwiedzający zbadają, jak powstaje dźwięk i z czego się składa, osobiście zmierzą, jaką ma szybkość,
a nawet jak go wykorzystać do zawieszenia drobnego obiektu w powietrzu!

W tej części ekspozycji CNiT EC1 zajmujemy się także zjawiskami związanymi
z aerodynamiką, hydrodynamiką i ogólnie ciśnieniem. Zwiedzający zbada efekt Magnusa – zjawiska, dzięki któremu podkręcona piłka zamiast lecieć prosto – skręca w bok, do bramki, a w pionowym tunelu aerodynamicznym będzie mógł przetestować, czy w strumieniu powietrza zawiśnie zbudowany przez niego obiekt latający. Nie zabraknie też możliwości sprawdzenia, jak działa łódź podwodna oraz dlaczego silny wiatr zrywa dachy.

A jakie przykładowe stanowiska znajdują się w tej domykającą strefę „Rozwój wiedzy i cywilizacji” strefie CNiT EC1? Na przykład drezyna. Zwiedzający będzie mógł się poczuć się jak w westernie. Jadąc przez Dziki Zachód prawdziwą drezyną typu „pompa” dowie się, jak ruch wajchy jest przenoszony na koła napędzające ten pojazd szynowy. Nie mniej ciekawy jest zegar. Tak, zegary wieżowe przez setki lat odmierzały czas mieszkańcom miast i wsi. Ale w jaki sposób wahadło napędza wskazówki i to jeszcze tak, aby prawidłowo wskazywały czas? Zegar na naszej ekspozycji nie zadziała bez zwiedzającego, który może stać się jego częścią – wahadłem bądź przeciwwagą!

Ads

Zapraszamy również do labiryntu szalonego mechanika. Stawiamy tu przed zwiedzającym wyzwanie przeprowadzenia piłeczki przez skomplikowany labirynt wykorzystując tylko grawitację i proste urządzenia mechaniczne. Zachęcamy także do wypróbowania pionowego tunelu aerodynamicznego. Każdy, nawet największy statek powietrzny musi być najpierw przetestowany właśnie w tunelu aerodynamicznym. Zwiedzający może  zbudować prosty obiekt latający i sprawdzić, czy zawiśnie w strumieniu powietrza!

Jeśli naszych gości zmęczy tematyka lotu, proponujemy zanurzenie kontrolowane. Można tu poczuć się jak kapitan łodzi podwodnej i napełniając powietrzem albo wodą zbiorniki balastowe kontrolować zanurzenie batyskafu!

Warto zauważyć, że w ten sposób domykamy projekt naszego centrum, oddając
w pełni przygotowaną stałą wystawę pod nazwą „Rozwój wiedzy i cywilizacji” – mówi Michał Buława – czyli poświęconą prawom przyrody, metodom naukowym oraz  związanym z nimi wynalazkom — wszystkiemu, co pozwoliło zbudować cywilizację, w której żyjemy. W Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi nie tylko opowiadamy
o tym. Poznajemy rzeczywistość dotykiem, zabawą, doświadczeniami
i eksperymentami. Ta część jest najbardziej interaktywna i wierzę, że spotka się
z doskonałym przyjęciem naszych gości.

Ads

Otwarcie nowej strefy w Centrum Nauki i Techniki EC1 zaplanowano na weekend 2-3 lutego 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *