CYFROTEKA ma zaszczyt zaprosić na swój kolejny (VII) Festiwal Myśli Cyfrowej, przypadający tym razem w marcu: 3.03.2023 – 23.03.2023. Otwarcie (wernisaż) nastąpi w piątek, 3 marca, o godz. 19:00, na Off Piotrkowska, w lokalu po nieistniejącym już klubie DOM. Wystawa będzie trwać 20 dni,
w godzinach 14-18, z wyjątkiem niedziel i poniedziałków. Wstęp wolny, z wyjątkiem koncertów, 18.03.
VI Cyfroteka, która miała miejsce w lutym 2022, miała być teoretycznie ostatnią w swojej 22-letniej historii (2000-2022). Jej funkcjonowanie, jako wydarzenia, jest bowiem zdeterminowanie szczególnymi datami, w których wzięte były pod uwagę tylko trzy cyfry: 0, 1 i 2. Ktoś jednak zauważył, ze błędem byłoby przerywać ten rytualny precedens, trwający już 23 lata, a który tak świetnie zaczął się rozwijać w ostatnich czasach. Trudno szukać bowiem podobnego wydarzenia w Polsce, czy nawet Europie. Tym bardziej, że z roku na rok festiwal będzie miał miejsce w coraz cieplejszych miesiącach (!!). A zatem: pierwszy raz widzimy się w marcu!
Czym jest cyfroteka ?
Unikalny festiwal multidyscyplinarny, wystawa i sympozjum artystyczne, prezentujące najciekawsze
i najnowsze przejawy „cyfrowości” w dorobku wybranych atystów. Jest to wydarzenie niezależne
i pozainstytucjonalne. Celem jest zaproszenie artystów różnych dziedzin, używających rozmaitych mediów, które łączy przejawiająca się, szeroko pojęta cyfrowość, czyli artystyczna wypowiedź, jakkolwiek odnosząca się do liczb oraz cyfrowej epoki, w której obecnie żyjemy. W szczególności pragniemy przyjrzeć się zderzeniu dygitalizmu z naturą. Zatem niekoniecznie zera i jedynki, niekoniecznie komputery, ale w ogóle liczby i wszystko, co z liczeniem związane, rownież w ujęciu abstrakcyjnym, dowcipnym czy krytycznym.
Do udziału zaprosiliśmy w tym roku około 40 uczestników, zarówno wizualnych, jak i dźwiękowych. Tym razem zrezygnowaliśmy z wymieniania artystów na plakacie, gdyż do ostatniej chwili tu się wszystko zmienia. Wśród zaproszonych artystów, Cyfroteka ma zaszczyt gościć po raz pierwszy takie osobowości, jak Wiktor Stribog czy Robert Kuśmirowski (na codzień zupełnie nie ‘cyfrowy’, lecz tu pokazujemy pewną rzecz wizualno-dźwiękową, idealnie pasującą do Cyfroteki). Ciekawym strzałem może być lokalizacja wystawy i towarzyszących imprez, albowiem odbędzie się ona w opuszczonym niedawno klubie DOM – wydaje nam się, że wiele osób wpadnie odwiedzić to miejsce z czystego sentymentu. Ważnym elementem Cyfroteki będą Dni Irlandii oraz gdzieś w tle 600-lecie Łodzi. Te pierwsze przypadną na 17-ego marca, czyli Dzień Św.Patryka. Na tę okazję, niedawno utworzona grupa BYT dokona audiowizualnego performensu pt. “Samospalenie Miliuka”, będzie też kilka innych wystąpień. Natomiast 18 marca będzie dniem muzyczno-koncertowym, z dobrym techno na koniec, jak za dawnych, dobrych czasów. Z zaplanowanych atrakcji warto wspomnieć o oprowadzeniu kuratorskim i pokazach specjalnych, które proponujemy na 10 i 11 marca. Na finisaż wystawy, 23-ego marca, też przewidziane są jakieś niespodziewane zdarzenia.