W tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego jest do wyboru aż 696 projektów. Do rozdysponowania przez mieszkańców miasto przeznaczyło 26,2 milionów złotych.
Tak jak w poprzednich latach, łodzianie mogą oddać 5 głosów na projekty ponadosiedlowe oraz 5 na projekty osiedlowe. W ramach głosowania osiedlowego można wybrać projekty z dwóch dowolnych osiedli, bez względu na miejsce zamieszkania.
Wyniki głosowania poznamy w listopadzie, a realizacja projektów rozpocznie się w 2023 r.
Najwięcej projektów do wyboru będą mieli mieszkańcy osiedla Karolew oraz Stary Widzew – po około 30 projektów na każdym z tych osiedli. W czasie głosowania odbędzie się też na gra miejska, która będzie przypominać najciekawsze realizacje z budżetu obywatelskiego w naszym mieście.
Dla osób które wybiorą papierową formę głosowania przygotowanych zostało 6 punktów, gdzie można pobrać oraz wrzucić do urn wypełnione karty.
- Łódzkie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami, ul. Piotrkowska 110
- Punkt Informacyjno-Kancelaryjny UMŁ, al. Politechniki 32
- Punkt Informacyjno-Kancelaryjny UMŁ, ul. Krzemieniecka 2 B
- Punkt Informacyjno-Kancelaryjny UMŁ, ul. Zachodnia 47
- Punkt Informacyjno-Kancelaryjny UMŁ, al. Piłsudskiego 100
- Biuro Aktywności Miejskiej UMŁ, ul. Tuwima 10
Godziny pracy punktów:
- w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godz. 8.00 do godz. 16.00;
- we wtorki od godz. 8.00 do godz. 17.00.
Karty będą również dostępne w formie do pobrania na stronach internetowych:
W tym roku, po przerwie spowodowanej pandemią, uruchomione będą stacjonarne punkty do głosowania elektronicznego zlokalizowane w filiach Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Wykaz placówek dostępny jest na stronie www.lodz.pl/bo
Damian Raczkowski, przewodniczący Komisji Budżetu Obywatelskiego Rady Miejskiej w Łodzi mówi: – Budżet obywatelski się zmienia. Z dużych inwestycji przechodzimy z roku na rok w coraz mniejsze, coraz bardziej osiedlowe zadania. I to cieszy najbardziej. Zachęcam do udziału w głosowaniu, bo budżet obywatelski jest głosowaniem mieszkańców i to oni mogą zadecydować o tym, co na naszym podwórku, na naszej ulicy i w bezpośredniej okolicy się zmieni. Trzeba dobrze wykorzystać te 26 milionów na inwestycje, które zmienią naszą najbliższą okolicę.Proszę też pamiętać, że nasza rola nie kończy się na zgłoszeniu projektu. Nie można go zostawić samemu sobie. Trzeba robić pikniki i mobilizować sąsiadów do głosowania.
Lista projektów dostępna jest na stronie: https://uml.lodz.pl/budzet-obywatelski/lbo-20222023/lista-projektow-dopuszczonych-do-glosowania-oraz-lista-punktow-do-glosowania/